Békés VÁRmegyei katasztrófavédelmi igazgatóság
OROSHÁZI KATASZTRÓFAVÉDELMI KIRENDELTSÉG

Szabadtéri rendezvényekkel kapcsolatos
tűzvédelmi tájékoztató

A nyári időszakban, az időjárási viszonyoknak köszönhetően kimagaslóan több szabadtéri rendezvényt tartanak országszerte, mint az év más szakaszában, amik jellemzően igen nagy embertömegeket vonzanak. Ezek a rendezvények emiatt kiemelet kockázattal járnak, így nagyon fontos a megfelelő biztosításuk több aspektusból is. A legfontosabb nézőpont itt is az emberi élet védelme, melynek szerves részét képezi többek között a menekülés biztosítása, a megfelelő informáltság, valamint a tűzvédelmi szabályok betartása.

Hazánkban a szabadtéri rendezvényekkel kapcsolatos tűzvédelmi rendelkezéseket az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló, többször módosított 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet, illetve a Szabadtéri rendezvényekről szóló Tűzvédelmi Műszaki Irányelv tartalmazza (hatályba lépésük: 2022.06.13.).

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat a következőképpen definiálja a szabadtéri rendezvényeket: „az 1000 főt meghaladó, épületen kívüli területen megtartott szervezett esemény, ide nem értve a létesítmény működési engedélyével összefüggő rendezvényeket”.

Továbbá külön rendelkezik az 10 000 főt, vagy a 20 000 m2-nél nagyobb területet meghaladó, épületen kívüli területen megrendezésre kerülő, a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló 23/2011. (III. 8.) Korm. rendelet hatálya alá tartozó rendezvénnyekkel.

A szabadtéri rendezvényekre a vonatkozó tűzvédelmi előírásokat, biztonsági intézkedéseket – a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló kormányrendelet szerinti zenés, táncos rendezvények kivételével – a rendezvény szervezője köteles írásban meghatározni és a rendezvény kezdetének időpontja előtt tíz nappal azt tájékoztatás céljából az illetékes első fokú tűzvédelmi hatóságnak eljuttatni.


A szabadtéri rendezvények tűzvédelmi szabályai:

  • Szabadtéri rendezvény veszélyeztetett területéről a gyors és biztonságos menekülés, menekítés érdekében menekülési lehetőséget kell biztosítani.
  • A szabadtéri rendezvény területén a menekülés irányát – a napnyugta utáni időszakban is látogatható rendezvény esetén – világító menekülési biztonsági jelekkel kell jelölni. A jelölések láthatóságát oly módon kell biztosítani, hogy a résztvevők számára a szabadtéri rendezvény területének bármely pontjáról, annak teljes időtartama alatt legalább egy jelölés látható és felismerhető legyen.
  • Az előző bekezdés szerinti jelölések, biztonsági jelek legkisebb mérete 1200 × 600 mm.
  • A napnyugta utáni időszakban is látogatható rendezvény területén a közlekedési útvonalak megvilágítását biztosítani kell.
  • A szabadtéri rendezvény területén közterületi világítással rendelkező közlekedési és menekülési útvonalakon, külön megvilágítás és a megvilágításhoz tartalék energiaforrás kiépítése nem szükséges.
  • A szabadtéri rendezvény területének minden pontjáról a kiüríthetőséget – a várható legnagyobb létszámot alapul véve – biztosítani kell oly módon, hogy az adott pont
    40 méteres körzetét az ott tartózkodók 4 percen belül maradéktalanul el tudják hagyni.
  • Az egymás mellett elhelyezkedő szabadtéri rendezvények kiüríthetőségét a rendezvények együttes vizsgálatával kell meghatározni, egymásra hatásuk figyelembevételével úgy, hogy az előző bekezdés szerinti követelmény teljesüljön
  • Menekülésre nem vehető figyelembe 25%-nál meredekebb lejtő, emelkedő és olyan terület, amelynek esetében a gyalogos közlekedés lehetősége korlátozott.
  • A rendezvényen a menekülésben korlátozott személyek számára a menekülés, menekítés lehetőségét biztosítani kell.
  • A szabadtéri rendezvény területén menekülésre figyelembe vett útvonal szabad szélessége legalább 2,5 méter kell, hogy legyen.
  • Szabadtéri rendezvények menekülésre figyelembe vett útvonalán nyílt lánggal járó megvilágítás nem alkalmazható.
  • A szabadtéri rendezvény alatt a rendezvény és a helyszín jellegzetességeihez, a résztvevők menekülési képességeihez, valamint a helyszín befogadóképességéhez igazodó számú biztonsági személyzetet, de legalább minden megkezdett 200 fő résztvevőre 1 főt kell biztosítani, melynek meglétéért a rendezvény szervezője felel.
  • Ha a rendezvényen jellemzően menekülésben korlátozott személyek jelenléte várható, akkor a rendezvény alatt minden megkezdett 100 fő résztvevőre legalább 1 fő biztonsági személyzetet kell biztosítani.
  • Ha a szabadtéri rendezvény területén telepítenek legalább 2 méter képátlóval rendelkező kivetítőt, azon a rendezvény területének menekülésre figyelembe vett útvonalait, biztonsági tájékoztató pontjait be kell mutatni legalább a rendezvény, koncert megkezdése előtt, szünetében és a végén.
  • Ha önkéntes vállalás útján legalább 2 méter képátlóval rendelkező kivetítőt nem telepítenek a rendezvény területén, akkor a hangosító rendszeren, berendezésen vagy villamos hálózattól független hangosító eszközön keresztül kell megtenni a tájékoztatást, kiegészítve a tűz- vagy káresemény bekövetkezésekor szükséges teendők ismertetésével.
  • Ha hangosító rendszer nem kerül kiépítésre, akkor a szabadtéri rendezvény területét és adottságait figyelembe véve minden megkezdett 3000 m2 területre legalább 1 db villamos hálózattól független hangosító eszközt kell készenlétben tartani.
  • Ha hangosító rendszer kiépítésre kerül, de a tartalék energiaellátása legalább 30 percen át nem biztosított, akkor annak kiegészítésére az előző bekezdésben meghatározott számú, villamos hálózattól független hangosító eszközt kell készenlétben tartani.
  • A hangosító rendszert és a villamos hálózattól független hangosító eszközöket a pánikhelyzet kialakulásának megakadályozására, a menekülők informálására, mozgásuk irányítására késedelem nélkül alkalmazni kell.
  • Szabadtéri rendezvény hangosítását úgy kell megoldani, hogy a tervezett – a rendezvényen résztvevők számára kialakított – terület bármely pontján hallható legyen a rendezvény alatt.
  • A szabadtéri rendezvény megközelítésére és annak területén a tűzvédelmi hatósággal egyeztetett, a tűzoltó gépjárművek közlekedésére alkalmas utat kell biztosítani.
  • A helyszín és a tervezett létszám ismeretében az illetékes első fokú tűzvédelmi hatóság a rendezvényen résztvevők biztonsága érdekében megfelelő számú tűzoltó gépjármű és hozzá tartozó személyzet felügyeletét írhatja elő, melynek költségét a rendezvény szervezője viseli.
  • Szabadtéri rendezvényen
    • a színpad védelmére minden megkezdett 50 m2 után 1 db 34A teljesítményű,
    • az öltözők, raktárak védelmére minden megkezdett 50 m2 után 1 db 34A teljesítményű,
    • a vendéglátó és kereskedelmi egységek védelmére minden megkezdett 100 m2 után 1 db 34A, 183B C teljesítményű tűzoltó készüléket kell készenlétben tartani.
  • A színpad alatt tárolni, raktározni tilos, ott csak a funkció ellátásához legszükségesebb eszközök, berendezések lehetnek, melyek elhelyezésének módjával biztosítani kell a tűzoltó készülékkel történő, késedelem nélküli beavatkozás lehetőségét.
  • A szabadtéri rendezvény ülőhelyekkel tervezett nézőterén – a padok kivételével – csak a padlóhoz, a talajhoz vagy egy-egy soron belül egymáshoz rögzített ülőhelyekkel alakítható ki. Az ülőhelyeket úgy kell elrendezni és a menekülésre tervezett útvonalakat úgy kell kialakítani, hogy az útvonalak hossza ne haladja meg
    • a széksorok között haladva a 15 métert,
    • lépcsőn, lépcsőzetes lelátón fölfelé haladva a 15 métert,
    • lépcsőn, lépcsőzetes lelátón lefelé haladva a 30 métert és
    • sík emelkedőn és lejtőn, valamint vízszintesen haladva a 45 métert.
  • Az ülőhelyek esetében alkalmazott lépcsők, közlekedők legkisebb szabad szélessége 1,10 méter, a szektorokat elválasztó lépcsők, közlekedők esetében 2,10 méter. Ha a rendezvény asztalokkal és azok körül elhelyezett ülőhelyekkel kerül megrendezésre, akkor azok elhelyezésekor a maximum 45 méteres menekülésre tervezett útvonalat kell betartani.
  • A felvonulás- vagy verseny jellegű szabadtéri rendezvények esetén a szabadtéri rendezvényekre vonatkozó tűzvédelmi szabályok csak a gyülekezési pontok esetében alkalmazandók.
  • Adott helyszínen hetente több alkalommal, heti vagy havi gyakorisággal megtartott szabadtéri rendezvény esetében a meghatározott tűzvédelmi előírásokat, biztonsági intézkedéseket csak az első alkalom esetén kell kidolgozni. A későbbiekben csak a tűzvédelmi szempontot érintő változást kell a korábban meghatározottak szerint bejelenteni.
  • A rendezvény szervezője gondoskodik a rendezvény megkezdése előtt, annak folyamán feladatot ellátó személyek dokumentált tűzvédelmi oktatásáról, melyet a rendezvény teljes időtartama alatt a helyszínen kell tartani.
  • A tűzvédelmi előírásokat, biztonsági intézkedéseket tartalmazó dokumentációt a rendezvény szervezőjének a szabadtéri rendezvényt vagy annak megszüntetésének bejelentését követően legalább egy évig meg kell őriznie.

A kiemelt szabadtéri zenés, táncos rendezvényekre a szabadtéri rendezvények vonatkozó szabályait az alábbi eltérésekkel kell megfelelően alkalmazni:

  • A tűzvédelmi előírásokat, biztonsági intézkedéseket tartalmazó dokumentáció kiürítésre, menekítésre vonatkozó nyilvánosságra hozható kivonatát a rendezvény szervezője tájékoztatásként a rendezvény megjelenítésére használt honlapon elektronikusan letölthető formában közzéteszi.
  • A helyszínen a menekülés biztosítását szolgáló – rendezvény miatt telepített – villamos táplálású berendezések tartalék energiaellátását a szabadtéri rendezvény területének kiürítéséhez szükséges ideig, de legalább 30 percen át biztosítani kell.
  • A szabadtéri rendezvények műsorszámaival érintett területén legalább 2 méter képátlóval rendelkező kivetítőket kell telepíteni elsődlegesen a rendezvény résztvevőinek biztonsági tájékoztatása céljából, arra alkalmas helyeken.
  • A résztevők biztonsága érdekében léptékhelyes alaprajzokat kell elhelyezni a rendezvény területén a menekülésre figyelembe vett útvonalak közelében és azokon a helyeken, ahol a résztvevők koncentrálódása várható. Az alaprajzokon a menekülést és eligazodást segítő rajzi elemeket, menekülésre figyelembe vett útvonalat fel kell tüntetni.
  • A rendezvény szervezőjének irányítási pontot kell létrehozni, ahol legalább a rendezvény szervezője, a rendezvény biztonsági vezetője, a rendezvény tűzvédelmi felelőse és esetleges káreset során a rendőrség, a mentők, valamint a katasztrófavédelem intézkedésre jogosult képviselői végeznek irányítói feladatokat.
  • Az irányítási ponton keresztül a rendezvény szervezője biztosítja a kommunikációs és tömegtájékoztatási lehetőséget.
  • Az irányítási ponton 2 db 55A, 233B, C teljesítményű tűzoltó készüléket kell készenlétben tartani, melyeket nem szükséges az e rendeletben meghatározottak szerint biztonsági jellel megjelölni.
  • Az irányítási ponton a tűzvédelmi előírásokat, biztonsági intézkedéseket tartalmazó dokumentáció egy példányát el kell helyezni.
  • A rendezvény időtartama alatt a szükséges oltóvizet és annak kivehetőségét a legveszélyeztetettebb helyszín védelme érdekében a rendezvény szervezőjének kell biztosítania, mely történhet egyedi, eseti műszaki megoldás felhasználásával is. A szükséges oltóvíz mennyiségét, helyét és követelményeit adott rendezvényre vonatkozóan egyedileg – egyeztetés keretén belül – az illetékes első fokú tűzvédelmi hatóság határozza meg.

 

A Szabadtéri rendezvényekről szóló Tűzvédelmi Műszaki Irányelv ingyenesen letölthető és megtekinthető a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság honlapján (https://katasztrofavedelem.hu/10498/szabadteri-rendezvenyek).

 

SZABADTÉRI RENDEZVÉNY BEJELENTÉS ADATLAP

Az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerinti besorolása: (a megfelelő fogalom aláhúzandó)

 

szabadtéri rendezvény                      kiemelt szabadtéri zenés, táncos rendezvény

 

A zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó zenés, táncos rendezvény?* (a megfelelő válasz aláhúzandó)

igen                 nem

*Amennyiben a bejelentett rendezvény a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló kormányrendelet hatálya alá tartozik, jelen adatlap és annak mellékleteinek benyújtása javasolt az engedélykérelem mellékleteként, a tűzvédelmi kérdések elbírálását elősegítendő.

  

  1. A rendezvény szervezőjének adatai:

 

Cég, vagy egyéni vállalkozó neve: ……………………………………………………………………………………

Cégjegyzék szám, illetve vállalkozói nyilvántartási szám: …………………………………………………….

Telefonszám: …………………………………………………………………………………………………………………

Székhely: ……………………………………………………………………………………………………………………..

Kapcsolattartásra kijelölt személy neve, lakcíme, elérhetősége: ……………………………………………..

…………………………………………………………………………………………………………………………………..

 

  1. A rendezvény területének, helyszínének adatai:

 

A használat jogcíme: saját tulajdon bérelt …………………………………………………………………………..

Címe: …………………………………………………………………………………………………………………………..

Helyrajzi száma, vagy GPS koordináták: ……………………………………………………………………………

Rendezvény területének alapterülete: …………………………………………………………………………………

A rendezvény megnevezése: …………………………………………………………………………………………….

Várható legnagyobb egyidejű létszám: ………………………………………………………………………………

Várható összesített létszám: ……………………………………………………………………………………………..

Várható összesített létszám napi bontásban: ……………………………………………………………………….

 

Nyilatkozat a rendezvény gyakoriságáról, megtartásának napjairól, kezdésének és befejezésének időpontjáról:

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

 

  1. Dokumentáció adatai:

A dokumentáció készítőjének neve, elérhetősége:

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

 

 

  1. Egyéb adatok:

 

A rendezvény biztosítását ellátó szervezet neve, székhelye, elérhetősége, a képviselőjének neve, elérhetősége:

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

Menekülésben korlátozott személyek jelenléte a rendezvényen:

várható            nem várható

 

A biztonsági személyzet létszáma: ……………………………………………………………………………………

A biztonsági személyzetet irányító személy neve, elérhetősége:

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

A rendezvény tűzvédelmi felelősének neve, elérhetősége:

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

 

A rendezvény tűzoltói biztosítását ellátó szervezet neve, székhelye, elérhetősége:

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

 

A rendezvény tűzoltói biztosítását ellátó szervezet képviselőjének neve, elérhetősége:

……………………………………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………………………………

 

Jelen adatlap mellékletét képezi a tárgyi rendezvényt részletesen bemutató, TvMI-nek megfelelő tartalmi elemekből álló írásos és rajzi tűzvédelmi dokumentáció.

…………………………………… , …………. év ……………………. hó ….. nap

 

……………………………………………….

rendezvény szervezőjének

cégszerű aláírása